Falusi Krónika – olvasókörök, közösségek irodalmi találkozója

falusi_kronika_nyitoA Nemzeti Művelődési Intézet új kezdeményezésével indítja útjára irodalmi találkozóit a Kárpát-medencében működő olvasókörök, közösségek számára a 2020-as évben.

Az elmúlt időszakban érzékelhető volt, hogy évről évre egyre bővül a közösségi versszeretők, versmondók, prózamondók, mesemondók, faluhistóriák előadói köre.

A program célja, hogy azokon a kistelepüléseken, ahol korábban olvasókörök működtek, de ma már nincsenek, vagy alig vannak közösségek, vagy azokon a településeken, ahol igény mutatkozik a közös olvasásra, az olvasott művek bemutatására, közösségben való értelmezésére, megbeszélésére – újra forduljanak az irodalom, a vers és prózamondás, mint az amatőr művészeti tevékenység egyik meghatározó szakága felé. Újra elterjedjen az olvasás, az olvasott művek megismerésén túl azok közösségi megbeszélése, az olvasás, a mű előadásának élménye által, színesítve a helyi kulturális életet, olvasóköri bemutatók kapcsán élményhez juttatva a lakosokat, ezzel is hozzájárulva a helyi közösségépítéshez.

A Falusi Krónika Olvasóköri Irodalmi Találkozó témája a falusi, vidéki élet, az e témakörrel foglalkozó –  hagyományok, munka, szokások,  táj, szülőföld, természet, ünnep, barátság, szerelem – művek kerülnek bemutatásra a résztvevők által a kortárs vagy klasszikus magyar irodalomból, valamint a régiókban született irodalmi alkotásokat, vagy az oda kötődő, ott élő vagy onnan elszármazott költők, írók műveit; saját gyűjtésű falutörténeteket, anekdotákat, elbeszéléseket is mód nyílik bemutatni.

A jelentkező ifjúsági és felnőtt korosztályú (15-100 éves korig) olvasókörök, közösségek képviseletében az előadók készülhetnek verssel, novellával, vagy regényrészlettel, saját, helyi gyűjtés alapján feldolgozott elbeszéléssel, faluhistóriával is. A tájnyelvekkel való ismerkedés, a különböző tájegységekről érkezők szellemi kultúrájának sokszínűsége teret kap a programban a közösségek, olvasókörök előadói által. Az előadni kívánt műveket emlékezetből adják majd elő a fellépők a találkozókon 5 perc időtartamban. A megyei irodalmi találkozókon neves szakmai zsűri értékeli az előadásokat és választja ki a gálára továbbjutó résztvevőket.

A megyei találkozók időpontjáról és pontos helyszínéről a Nemzeti Művelődési Intézet lakóhely szerinti illetékes megyei igazgatósága tud közelebbi felvilágosítást adni.

Az olvasókörök, közösségek találkozóján az egyik legfontosabb cél a falusi, vidéki élet, a helyi közösségekben eltöltött értékes idő témájának újraértelmezése az irodalmi műveken, szellemi gyűjtéseken keresztül, hiszen a tervezett gálaesten a legkiválóbbak tolmácsolásában hallhatók majd a művek.

Az összetartozás, a közösségépítés, az identitástudat erősödése; a magyar klasszikusok művei által a

Az elmúlt időszakban érzékelhető volt, hogy évről évre egyre bővül a közösségi versszeretők, versmondók, prózamondók, mesemondók, faluhistóriák előadói köre.

A program célja, hogy azokon a kistelepüléseken, ahol korábban olvasókörök működtek, de ma már nincsenek, vagy alig vannak közösségek, vagy azokon a településeken, ahol igény mutatkozik a közös olvasásra, az olvasott művek bemutatására, közösségben való értelmezésére, megbeszélésére – újra forduljanak az irodalom, a vers és prózamondás, mint az amatőr művészeti tevékenység egyik meghatározó szakága felé. Újra elterjedjen az olvasás, az olvasott művek megismerésén túl azok közösségi megbeszélése, az olvasás, a mű előadásának élménye által, színesítve a helyi kulturális életet, olvasóköri bemutatók kapcsán élményhez juttatva a lakosokat, ezzel is hozzájárulva a helyi közösségépítéshez.

A Falusi Krónika Olvasóköri Irodalmi Találkozó témája a falusi, vidéki élet, az e témakörrel foglalkozó –  hagyományok, munka, szokások,  táj, szülőföld, természet, ünnep, barátság, szerelem – művek kerülnek bemutatásra a résztvevők által a kortárs vagy klasszikus magyar irodalomból, valamint a régiókban született irodalmi alkotásokat, vagy az oda kötődő, ott élő vagy onnan elszármazott költők, írók műveit; saját gyűjtésű falutörténeteket, anekdotákat, elbeszéléseket is mód nyílik bemutatni.

A jelentkező ifjúsági és felnőtt korosztályú (15-100 éves korig) olvasókörök, közösségek képviseletében az előadók készülhetnek verssel, novellával, vagy regényrészlettel, saját, helyi gyűjtés alapján feldolgozott elbeszéléssel, faluhistóriával is. A tájnyelvekkel való ismerkedés, a különböző tájegységekről érkezők szellemi kultúrájának sokszínűsége teret kap a programban a közösségek, olvasókörök előadói által. Az előadni kívánt műveket emlékezetből adják majd elő a fellépők a találkozókon 5 perc időtartamban. A megyei irodalmi találkozókon neves szakmai zsűri értékeli az előadásokat és választja ki a gálára továbbjutó résztvevőket.

A megyei találkozók időpontjáról és pontos helyszínéről a Nemzeti Művelődési Intézet lakóhely szerinti illetékes megyei igazgatósága tud közelebbi felvilágosítást adni.

Az olvasókörök, közösségek találkozóján az egyik legfontosabb cél a falusi, vidéki élet, a helyi közösségekben eltöltött értékes idő témájának újraértelmezése az irodalmi műveken, szellemi gyűjtéseken keresztül, hiszen a tervezett gálaesten a legkiválóbbak tolmácsolásában hallhatók majd a művek.

Az összetartozás, a közösségépítés, az identitástudat erősödése; a magyar klasszikusok művei által a

magyar nyelvi szókincs gyarapodása, megőrzése, az irodalom által átélt feledhetetlen pillanatok átélése, a magyar nyelv ápolásán túl a hazai irodalom népszerűsítése, a közösségek, olvasókörök erősítése, valamint az irodalmi találkozó minél szélesebb körben való kiterjesztése is küldetése a Falusi Krónikának.

A bemutatókat (megyei találkozókat) követően lehetőség nyílik az olvasókörök, közösségek számára szakmai megbeszélésre, az előadó-művészeti tevékenység önfejlesztésére.

Az olvasókörök megyei irodalmi találkozói az alábbi településeken kerülnek megrendezésre:

Bács-Kiskun megye – Kiskunfélegyháza, Baranya megye – Hosszúhetény, Békés megye – Békéscsaba, Borsod-Abaúj-Zemplén megye – Rudabánya, Csongrád megye – Szeged, Fejér megye – Rácalmás, Győr-Moson-Sopron megye – Fertőszentmiklós, Hajdú-Bihar megye – Földes, Heves megye – Hatvan, Jász-Nagykun-Szolnok megye – Jászapáti, Komárom-Esztergom megye – Tatabánya, Nógrád megye – Salgótarján, Pest megye – Érd, Somogy megye – Bodrog, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye – Máriapócs, Tolna megye – Paks, Vas megye – Szombathely, Veszprém megye – Veszprém, Zala megye – Zalaegerszeg

A  Falusi Krónika olvasóköreinek, közösségeinek gálaestjén 2020. április 25-én a megyei és határainkon túli irodalmi találkozókon fellépő legkiválóbb olvasókörök, közösségek tagjai mutatják be előadásaikat a  Lakitelek Népfőiskolán, ahol a fellépők produkcióit követően szakmai műhelybeszélgetésekre is lehetőség nyílik az irodalomszeretők részére.

A programmal kapcsolatban információ kérhető:

Török Károlyné Miszori Marianna

E-mail: torok.karolyne@nmi.hu

Telefon: 06 /20 322 9075

https://nmi.hu/2020/01/29/falusi-kronika-olvasokorok-kozossegek-irodalmi-talalkozoja/?fbclid=IwAR1ie6wN4b0vJPjfrw82ntLyiymuSOxTWyGEjUxVtPuvlTDgH4iF0uuDMRY

2020-01-31

501 03.02.2020 - 00:14