Magyar Kultúra Napja Szürtén

A Szürtei Középiskolában ebben az évben is méltatták az intézmény munkatársai és diákjai a magyar kultúra napját, mely arra hivatott emlékezni, hogy 1823. január 22-én Kölcsey Ferenc letisztázta a nemzeti imánkká vált Himnusz kéziratát.

16179678_1720887411555226_5512158221713943385_oA magyar kultúra napja alkalmából a Szürtei Középiskola szervezőpedagógusa, Kiss Ágnes szervezett ünnepséget, melynek keretében kiállításra és népviseletbe öltöztetett babák készítésének versenyére is sor került. Az alkalmon a diákok jóvoltából versek, népdalok hangzottak el, néptáncbemutatóra is sor került. Mindezek mellett Gerber Anzselika, a Magyar Melódiák énekese népdalokat adott elő, Molnár Eleonóra, a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület (KNE) elnöke pedig az egyesület eddigi tevékenységét és eredményeit ismertette. A KNE 2011-es megalakulása óta a kárpátaljai magyarság értékeinek felkutatásáért, rögzítéséért és továbbadásáért munkálkodik. Az elmúlt években történt gyűjtések kapcsán összeállt a kárpátaljai értékek listája, melyek közül hat, nevezetesen a Rákóczi-kultusz, a beregi szőttes és hímzés, az archaikus ima, a Jósika-orgona, a Vereckei honfoglalási emlékmű és a salánki hordó bekerült a Külhoni Magyar Értéktárba. Ezzel értékeink egy szinttel feljebb kerültek a hungarikumpiramisban, melynek legfelső szintjén a hungarikumok, a magyarság csúcstermékeiként számon tartott mezőgazdasági, élelmiszer-ipari, kulturális stb. javak állnak. Molnár Eleonóra ezen értékeket, illetve az értékpiramist ismertette a jelenlévőkkel.

Espán Margaréta

Képek: Szürtei Középiskola 

671 28.01.2017 - 13:58