A magyarság küzdelmei – új dimenzióban

Március 19-én a Nagy­dobronyi Református Irgalmas Samari­tánus Egészségügyi Gyermekotthonban a KMKSZ Ungvári Középszintű Szervezetének közreműködésével tartott konferenciát a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület (KNE), amely az érdekérvényesítés, a nyelvi jogok és a kétnyelvűség kérdését, problematikáját több szempontból vizsgálva, szakértők bevonásával igyekezett rámutatni a magyarság és a kisebbségi lét több fontos mozzanatára.

magyarsag-kuzdelmei-uj-dimenzioban

Molnár Eleonóra köszönti a megjelenteket

A konferencia kezdetén Molnár Eleonóra, a KNE elnöke köszöntötte a jelenlévőket, azokat a személyeket, tanárokat, a KNE és a KMKSZ aktivistáit, akik már régóta részt vesznek a kárpátaljai magyarság megmaradásáért folytatott küzdelemben. Köszöntőjében kiemelte: a jelenlegi nehéz helyzetben kiemelten fontos, hogy egy-egy hasonló találkozás és tanácskozás alkalmával a résztvevők megerősítsék egymást abban, hogy az általuk vívott küzdelem ma is nagyon fontos. „A rendszerváltás után ez a küzdelem arról szólt, hogy anyanyelvi jogainkat, oktatási, kulturális és politikai érdekképviseletünket kiharcoljuk és megőrizzük. De az elmúlt egy évben, amióta Ukrajna ilyen mély politikai és gazdasági válságba került, ez a küzdelmünk új dimenzióba került.” Sokan teszik fel ezért maguknak a kérdést: menni vagy maradni? De a lényeg most és mindenkor az, hogy az embernek legyen ereje kitartani, ott, ahová a Jóisten szánta őt. „A szórványosodás az elfogyás folyamata – szólt a megjelentekhez Trieb Gergely ungvári konzul. – Tünetei abban nyilvánulnak meg, hogy az iskolák és a templomok lassan kiürülnek, bezárnak, megszűnnek a magyar kulturális és oktatási intézmények. A magyar származású lakosok lassan elvesztik magyarságtudatukat, nyelvet cserélnek, s a magyarság számára végképp elvesznek. A Trianon előtti időszakban is, azóta pedig különösen igaz az, hogy a Kárpát-medence peremvidékein a magyarlakta területek egyre inkább zsugorodnak, főleg az elmúlt 2-3 évtizedben tolódtak el fájdalmasan az etnikai határok. Egyre nagyobb azoknak a tájaknak a száma, ahol a magyar jelenlétet már csak néhány kitartó család képviseli.”
magyarsag-kuzdelmei-uj-dimenzioban_0A konferencia keretében Karmacsi Zoltán nyelvész, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Hodinka Antal Nyelvészeti Kutatóközpontjának munkatársa a nyelvi tájképek, vagyis falu- és utcanévtáblák, plakátok, hirdetések, állami kiáltványok, községházák hirdetményei stb. változását mutatta be az Osztrák–Magyar Monarchia, a Csehszlovák Köztársaság, Kárpát-Ukrajna, a Szovjetunió és Ukrajna idején, amely az állam nyelvpolitikájának tükröződése a lakosság, így az akkori magyarság felé. Csernicskó István, a Hodinka-kutatóintézet vezetője Nyelvi jogok képekben c. előadásában a mai ukrajnai nyelvpolitikai és nyelvjogi helyzetről beszélt. Ferenc Viktória nyelvész a Nemzetpolitikai Kutatóintézet egy kutatását mutatta be, amely az ukrán nyelvtörvény gyakorlati alkalmazását tárta fel a helyiek véleménye alapján. A továbbiakban Kántor Zoltán szociológus, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet vezetője A nyelvi jogkiterjesztés lehetőségei a Kárpát-medencében, Kovács Miklós politológus A kárpátaljai magyar érdekvédelem az ukrán–magyar államközi viszonyban, Papp Z. Attila szociológus, az MTA Kisebbségkutató Intézetének igazgatója Az iskolarendszeren kívüli szórványoktatás kihívásai a Kárpát-medencében, Kótyuk Zsolt református lelkipásztor pedig Érdekvédelem, létbiztonság keresztényi szemszögből címmel tartott előadást.

Espán Margaréta

A konferenciáról készült videóriport:

727 25.03.2015 - 17:19

A jó pap példáján (Makkosjánosi)

Érdekes fintora az életnek, hogy míg egyeseknek tanulmányaikat követően sokáig nem sikerül elhelyezkedniük választott pályájukon, addig mások egyik percről a másikra lépnek egy számukra addig ismeretlen ösvényre, s hamar sikerül a megújult céljaikat követő utat is megtalálniuk. A Beregszász szomszédságában lévő Makkosjánosi néhány lakója példáján azt szeretnénk bemutatni, hogy bármilyen területen is tevékenykedik az ember, akkor lehet csak igazán eredményes benne, ha kellő bátorsággal rendelkezik, nem fél belevágni új dolgokba, ragaszkodik ahhoz, amit megtanult, de mindig nyitott az újra. Continue reading

769 11.03.2015 - 02:06